Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Procedura bezpieczeństwa podczas sprzątania

2020-02-16
Procedura bezpieczeństwa podczas sprzątania

Procedura bezpieczeństwa podczas sprzątania


Coraz więcej osób częściowo albo całkowicie bagatelizuje konsekwencje, jakie mogą wyniknąć podczas wykonywania pracy z pominięciem zasad BHP. Każda osoba sprzątająca musi bezwzględnie dostosować swoją pracę do warunków panujących w czyszczonym pomieszczeniu. Tylko wtedy sprzątanie może odbywać się w komfortowych i bezpiecznych warunkach.


Jakie ryzyko czeka pracownika firmy sprzątającej?

Wykonywanie zawodu osoby sprzątającej wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków pracy w określonych warunkach. Najczęściej jest to:

 • praca na śliskiej powierzchni, która wiąże się z ryzykiem upadku i urazu,
 • praca przy sprzątaniu obiektów, gdzie mamy do czynienia z prądem elektrycznym i możliwością porażenia,
 • pracowanie w miejscach stacjonowania obiektów masywnych powodujących ryzyko uderzenia oraz przygniecenia,
 • kontakt ze skrajnie gorącymi przedmiotami mogącymi wywołać oparzenia
 • analogicznie do powyższego, praca z bardzo zimnymi przedmiotami, co objawić się może odmrożeniami,
 • możliwość zranienia się o ostre przedmioty,
 • kontaktu z substancjami chemicznymi drażniącymi i żrącymi,
 • czynniki biologiczne powodujące infekcje,
 • inne urazy fizyczne.

Ryzyka tego można jak najbardziej uniknąć, stosując się do wytycznych procedury bezpieczeństwa podczas sprzątania. Należy także pamiętać o stosowaniu profesjonalnych produktów renomowanych marek w celu ochrony ciała.

Procedura bezpieczeństwa podczas sprzątania

Zależnie od miejsca, w którym sprzątamy, należy równocześnie zachować odpowiednie środki ostrożności podczas wykonywania czynności. Ogólne środki ostrożności, jakie należy przedsięwziąć, to:

 • przed przystąpieniem do pracy należy założyć okulary ochronne. To one chronią oczy w kontakcie z każdym rodzajem przedmiotów niebezpiecznych, kurzem oraz substancjami chemicznymi,
 • używanie rękawic ochronnych zabezpieczających przed działaniem środków czyszczących albo substancji znajdujących się w otoczeniu,
 • sprawdzić stan techniczny potrzebnych do pracy przedmiotów (drabiny, akcesoriów do sprzątania, urządzeń elektrycznych, czy też mechanicznych),
 • kiedy to wymagane, stosować środki do ochrony dróg oddechowych jak maski przeciwpyłowe, przeciwgazowe,
 • przy pracy w otoczeniu z prądem należy stosować rękawice elektroizolacyjne,
 • w razie zauważenia jakichkolwiek niesprawności technicznych w czyszczonym pomieszczeniu należy zgłosić problem odpowiednim osobom przed rozpoczęciem pracy.

Należy również opracować dogodne warunki pracy i jej wykonywania. Ponadto trzeba ustalić procedury i instrukcje szczegółowo określające sposób oraz kolejność wykonywania poszczególnych zabiegów w sposób optymalny dla osoby sprzątającej. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie występują czynniki biologiczne. Ułatwi to pracę i pozwoli uniknąć zakażeń oraz zachorowań.

Jakie środki czystości używać podczas sprzątania?

W celu prawidłowego i szybkiego wykonania swojej pracy należy używać wyłącznie środków czystości przeznaczonych docelowo do czyszczenia i pielęgnacji danego miejsca oraz przedmiotów. Podłogi najlepiej czyścić specjalnym preparatem czyszczącym np. Clinex Floral, który występuje w kilku nutach zapachowych. Okna w każdym pomieszczeniu wymagają dokładnego czyszczenia z zastosowaniem środków, dzięki którym pozostaną czyste i przejrzyste przez długi czas.

Do każdej pracy w pomieszczeniach różnego przeznaczenia, wymagane jest użycie dostosowanych środków czystości. Pomoże to szybko usunąć zabrudzenia i przyczyni się do konserwacji przedmiotów czyszczących. Sięgając po produkty dla profesjonalistów, pamiętaj o ścisłym trzymaniu się instrukcji postępowania. Każdy produkt zawiera informacje zarówno o przeznaczeniu środka, jak i zasadach stosowania. Nie lekceważ tych informacji! Pamiętaj również, by bezmyślnie nie mieszać ze sobą różnych środków.

Podchodząc do wykonywania swoich obowiązków, należy dobrze się do nich przygotować i zaopatrzyć w dedykowane preparaty oraz środki ochrony osobistej. Po zakończeniu pracy niezwykle ważne jest usunięcie odzieży ochronne i rękawic oraz dokładne umycie rąk.

Polecane

Clinex Floral Breeze 1L - 77-884

Clinex Floral Breeze 1L - 77-884

14,13 PLN brutto/1szt.
pixel